У волейбол грають

У волейбол грають дві команди. У кожній - від двох до шести гравців, що знаходяться на майданчику, що представляє собою квадрат зі сторонами довжиною в 9 м. Майданчика суперників розділені сіткою. Головна мета кожної команди - перекинути м'яч через сітку на половину суперника так, що той не зміг би повернути його. Звичайна комбінація - триходовий: пас сполучній гравцеві, від того - пас атакуючому, і той завершує комбінацію ударом, цілячись в полі суперника.

Якщо в команді шість гравців, троє з них називаються гравцями передньої лінії, а троє інших-задній. Гравці передньої лінії (їх також називають форвардами або нападниками) - лівий, центральний і правий. Така ж розстановка гравців задньої лінії (або захисників). Для стислості надалі ми будемо позначати позиції гравців за допомогою абревіатур: ЛН, ЦП, ПН, ЛЗ, ЦЗ та ПЗ. До того як проведена подача, всі гравці зобов'язані перебувати на своїх місцях, які вони зайняли в результаті останнього переходу із зони в зону. Іншими словами, не можна йти з передньої лінії на задню і навпаки або зміщуватися вліво-вправо (див. схему 1).

Після подачі гравці вольні зайняти будь-яку позицію - навіть поза межами майданчика. Є, щоправда, одне обмеження: гравці задньої лінії, що вийшли на передню, можуть направляти м'яч на сторону суперника лише за умови, якщо він знаходиться нижче верхнього краю сітки. Якщо розіграш м'яча виграє в підсумку команда, що брала подачу (а не подавала), право на подачу переходить до неї. Заробивши відіграш подачі, гравці цієї команди пересуваються за годинниковою стрілкою на позицію вперед (див. схему 2).

Як бачите, кожен волейболіст повинен бути універсалом, вміти грати на всіх позиціях. Цим-то волейбол і відрізняється від інших командних видів спорту. Зараз, коли він вийшов на світову арену і рівень змагань незмірно зріс, багато спортсменів не в змозі однаково сильно грати у всіх шести зонах. Тому існує спеціалізація гравців, і для тренера дуже важливо розставити їх під відповідними номерами, щоб з кожним переходом подачі максимально використовувати здібності кожного: хтось сильний в центрі, чийсь улюблений фланг - лівий, і т.д.

Подачу завжди виконує правий захисник і робить це через лицьової лінії (див. схему 3). До зміни правил (2000) в перших чотирьох партіях матчу команда набирала очки, лише коли подача була на її боці, причому поки вона заробляла очки, виграючи один розіграш м'яча за іншим, подавав один і той же гравець. Розіграш м'яча - це переклад м'яча з одного майданчика на інший (іноді досить тривалий), поки м'яч або не приземлиться на майданчику, або не відлетить за її межі. Якщо розіграш вигравала команда, що подає, їй нараховувалось очко. Якщо успіху добивалися суперники, право на подачу переходило до них. Як бачите, окуляри заробляли тільки ті, хто подавав. Але за рахунку у матчі - 2:2 наступала п'ята, вирішальна партія. Тут окуляри нараховувалися після кожної подачі. Якщо розіграш м'яча вигравала команда, що подає, вона заробляла очко і продовжувала подавати. Якщо успіху домагалася команда, що бере подачу, вона - разом з правом на подачу - теж заробляла очко. Таку систему підрахунку очок можна назвати: одна подача - одне очко. (В даний час за такою системою проводяться всі офіційні змагання).

Рахунок в кожній волейбольної партії ведеться як мінімум до 25 очок (раніше до 15), але перевага переможця над супротивником повинно бути не менше 2 очок. Отже, за рахунку 24:24 партія продовжується до тих пір, поки між суперниками не наступить розрив у два очки.

Волейбольний матч складається з трьох або п'яти партій. Для перемоги треба виграти або дві партії з трьох, або три з п'яти. Раніше звичайні партії розтягувалися надовго, але вирішальна (у матчі з п'яти партій) - при системі «одна подача - одне очко» - продовжується в середньому вісім хвилин.

Правила гри

У Сполучених Штатах волейбольні матчі проходять зараз в рамках трьох зводів правил. На змаганнях команд середніх шкіл діють правила, встановлені Національною федерацією шкільних асоціацій (NFSHSA). На змаганнях жіночих студентських команд - правила, введені Національною асоціацією жіночого спорту (NAGWS). Чоловічі студентські, а також усі інші аматорські команди керуються правилами, затвердженими асоціацією Волейбол Сполучених Штатів Америки (USAV). Природно, на міжнародних змаганнях діють міжнародні ж правила. За останні роки всі чотири кодексу правил помітно унифицировались. Наприклад, правила USAV і NAGWS практично ідентичні, за винятком правил заміни гравців. Автори даної книги керувалися правилами NAGWS.

Зрозуміло, починаючі гравці повинні спочатку ознайомитися з розміткою волейбольного майданчика. Її довжина - 18м, ширина-9м. Майданчик обмежена бічними і лицьовими лініями, які, до речі, вважаються частиною ігрового поля. Тепер - про інші елементи розмітки:

- Середня лінія ділить спортмайданчик на дві рівні частини, тобто на майданчика суперників.
- Паралельно середньої лінії, у трьох метрах від неї, по обом майданчикам проходять лінії нападу.
- Площа подачі. Вона знаходиться за лицьовою лінією, в правому куті. Ширина її - 3 м. Виконуючи подачу, гравець може відступити назад не менше ніж на 2 м. Буває, звичайно, що місцеві умови не дозволяють зробити площу подачі досить просторою. У таких випадках гравець може подавати навіть з самої площадки (див. схему 4).

Точна висота волейбольної сітки - 2,24 м (для жіночих змагань) і 2,43 м для чоловічих. Бічні межі сітки позначені обмежувальними стрічками, які кріпляться в точності над бічними лініями майданчика. Матч починається з жеребкування, яку суддя проводить з капітанами команд. Капітан, на чиєму боці виявилася удача, вправі вибрати або першу подачу, або половину волейбольного майданчика, на якій починати матч. Його суперник вибирає з того, що залишилося. У наступних партіях право першої подачі переходить по черзі від однієї команди до іншої, але якщо належить п'ята партія, вирішальна, то знову кидають жереб. У цій же, п'ятої, партії, коли рахунок досягає 8 очок, команди міняються сторонами. Втім, якщо обидва капітана воліють грати на тих же майданчиках, обмін не відбувається.

В обох командах на майданчику перебуває одночасно шість гравців. Ще шість - але не більше-в запасі. Порядок розстановки гравців на початку партії і по ходу гри не змінюється. Не змінюється відповідно черговість волейболістів, які виходять на подачу. Під час скоєння подачі всі гравці обох команд знаходяться строго на своїх місцях. Правила тут такі:

Центральний нападник знаходиться на передній лінії між правим і лівим нападниками і перед центральним захисником.

Центральний захисник розташовується на задній лінії між правим і лівим захисниками і позаду центрального нападаючого і Правий нападник розташовується перед правим захисником, а лівий нападник - перед лівим захисником.

Якщо гравець тієї чи іншої команди порушив одне з цих правил (зайняв не свою позицію), то гра зупиняється, перемога в розіграші м'яча не зараховується, а суперник заробляє або очко, або перехід подачі. Подачу виробляє - з відведеною для неї площі - гравець, що стоїть праворуч на задній лінії. На це йому відводиться 5 секунд. Подача здійснюється тільки однією рукою - відкритою долонею або пальцями, стиснутими в кулак. М'яч повинен перелетіти через сітку в межах обмежувальних стрічок, не зачепивши її. Припустимо, ви невдало підкинули м'яч і вирішили повторити спробу. Це дозволено - ви навіть отримаєте додаткові 5 секунд. Але пам'ятайте: перед другою спробою не можна доторкатися до м'яча, поки він не торкнувся землі (підлоги). Крім того, поки що подає не вдарив по м'ячу, він не може ні заходити за лицьову лінію, ні навіть наступати на неї. Іншими словами, вхід на площадку йому категорично заборонений.

Тепер - про деякі правила, що регулюють торкання м'яча (контакт з м'ячем).

Для того щоб переправити м'яч на половину суперника, кожна команда має право не більше ніж на три почергових торкання. При цьому торкання м'яча про блок в рахунок не йде. Підхопивши на своїй стороні м'яч, відлетів від долонь блокуючого гравця, партнери цього гравця мають право ще на три торкання.

Торканням вважається контакт м'яча з будь-якою частиною тіла, починаючи з колін і вище (передбачалося, втім, що з 1996 року американські та міжнародні правила повинні були «дозволити» м'ячу стосуватися будь-якої частини тіла гравця). М'яч може торкнутися відразу декількох частин тіла гравця, але - тільки одночасно.

Якщо м'яч хоча б на мить застиг в руці або на руці гравця, це називається затримкою м'яча.

Настільки ж недозволітельно подвійне торкання, коли один і той же гравець торкається м'яча двічі підряд. Виняток, коли перший раз він торкнувся м'яча, ставлячи блок. В даному випадку він може знову вдарити по м'ячу, не чекаючи втручання партнерів.

Якщо м'яч затримався над сіткою, затиснутий між руками гравців команд-суперників, призначається повторна подача.

Якщо м'яча одночасно торкнулися два гравці однієї і тієї ж команди, вважається, що у цієї команди два дотики.

Якщо два суперники порушують правила одночасно, подача переграється.

Якщо гравець вистрибує вище сітки, вважається, що він збирається ставити блок. Але врахуйте, що блокувати можуть гравці тільки передній лінії.

Якщо два гравці, що беруть участь в блоці, стосуються м'яча одночасно, це вважається одним торканням.

Блокуючі можуть вистрибувати над сіткою тільки в тому випадку, коли супротивник вже готовий завдати завершального удару і м'яч, якщо не ставити блок, явно перелетить через сітку.

А ось деякі правила, що регулюють гру біля сітки і середньої лінії:

Торкнувшись сітки, м'яч тим не менше залишається в грі. Виняток, коли він влучив у сітку або зачепив її при подачі. Коли м'яч в грі, волейболіст не має права торкатися сітки (втім, з осені 1995 року, згідно американським і міжнародним правилам, випадкові дотику з сіткою були легалізовані).

Якщо м'яч пущений в сітку з такою силою, що вона торкнулася суперника, фол того не зараховується.

Якщо рука гравця, який завдав удару, зависла за інерцією над майданчиком суперника, це не вважається порушенням правил.

Під час торкання м'яча ступня гравця може перебувати на чужій половині майданчика, але лише частково - повністю заступати за середню лінію можна.

Ви можете випадково порушити «повітряний простір» супротивника - перетнути уявну межу між майданчиками над або під сіткою, але тільки в тому випадку, якщо ваші дії жодною мірою не вплинули на хід гри. Коли черговий розіграш м'яча закінчено, а м'яч вийшов з гри, можна і сітку зачіпати, і за середню лінію заступати. Розіграш м'яча закінчено, коли він або торкнувся майданчика, або відправлений за її межі, або гру перервав суддівський свисток.

Гравець не має права атакувати до тих пір, поки м'яч не здасться над його майданчиком.

У сітки, в зоні, обмеженій лінією нападу, тільки гравці передньої лінії можуть завершувати атаку і взагалі торкатися м'яча, що знаходиться вище рівня сітки. Гравці задньої лінії не можуть брати участь у блокуванні, а наносити у високому стрибку удари вони можуть тільки з середини майданчика, через лінії нападу.

У волейболі м'яч перелітає з однієї половини спортивного майданчика на іншу над сіткою, в її межах, позначених по боках обмежувальними стрічками. М'яч, що приземлився на бічні або лицьові лінії, зараховується. Гравець, рятуючи свою команду може прийняти м'яч за межами майданчика, але, якщо м'яч, пущений суперником, явно летить поза грою, ловити його не можна - спочатку він повинен приземлитися

За правилами NAGWS, в кожній партії команда має право на 12 замін. Спортсмен може вступити в гру тричі (вважаючи появу в стартовому складі). На одній і тій же позиції по ходу партії можуть грати по черзі кілька гравців, але, вийшовши в перший раз на заміну, а потім покинувши майданчик, волейболіст зможе повернутися тільки на ту ж позицію (виключення робляться лише при серйозних травмах). Міжнародні правила тут набагато суворіше. Протягом однієї партії команда може призвести лише шість замін. Гравець може вийти на майданчик лише один раз (вихід в стартовому складі в рахунок не йде). На кожній позиції можуть пограти не більше двох осіб - якщо, звичайно, не трапляться серйозні травми.

Розминка і відпочинок

Перед початком тренування ви повинні протягом 5-10 хвилин розім'ятися, розігрітися для кращого кровообігу. Тут існує безліч способів. Можна побігати, пострибати зі скакалкою або схрещуючи ноги. Корисно також імітувати стрибки, супроводжуючі удар або блокування. Починати розминку слід з легких вправ, поступово збільшуючи навантаження.

Важливі також розтяжки, що підвищують гнучкість тіла. Їм слід приділяти 10-20 хвилин. Розтягувати потрібно ті м'язи, які задіяні по ходу гри і, відповідно, найбільш схильні до травм. Кращий спосіб - напружити м'яз і не послаблювати її секунд 5-7. Руки, ноги, ступні, спина, шия - все це потребує розтяжці. Про це, втім, чимало написано.

Після тренування або гри необхідно розслабитися, «охолонути» - приблизно 5 хвилин. За цей час прийде в норму серцебиття, розслабляться м'язи. Радимо повторити вправи на розвиток гнучкості, які ви робили перед тренуванням, причому - двічі. Це необхідно - інакше накопичена втома дасть про себе знати під час наступної гри або тренування.